Szkoła Podstawowa im. UNICEF w Ligocie Małej

Projektu „Od genu do ekosystemu…” ciąg dalszy

Uczniowie klas IV-VIII są już po drugiej sesji tematycznej w ramach projektu  „Od genu do ekosystemu - innowacyjny program rozwoju kompetencji kluczowych w edukacji biologicznej dla uczniów szkół podstawowych”. Cykl zajęć w dwóch równoległych grupach odbywał się w Katedrze Ekologii, Biogeochemii i Ochrony Środowiska oraz w Zakładzie Genetyki i Fizjologii Komórki w Instytucie Biologii Eksperymentalnej na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Grupy młodsze wykazywały obecność DNA w komórkach na przykładzie banana oraz uczestniczyły w zajęciach „Molekularne nożyczki”. Starsi uczniowie oceniali stopień eutrofizacji wód powierzchniowych, oceniali toksyczność substancji chemicznych za pomocą biotestu, oceniali też stopień zanieczyszczenia powietrza z wykorzystaniem krótkopędów drzew oraz skali porostowej.

Zajęcia zostały profesjonalnie przygotowane i przeprowadzone przez ekspertów - pracowników naukowych Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zajęcia w ramach projektu obejmują: kreatywność, biologię mikroorganizmów, techniki w genetyce, bioindykację w ochronie środowiska, przystosowania organizmów do środowiska, seminarium podsumowujące. Ponadto projekt obejmuje badanie stanu lokalnego środowiska oraz wycieczkę do ZOO.

koordynator projektu

Anita Krzekotowska